Dzisiaj jest: 26 lutego 2021
Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

2011-06-14 14:28:36

"Miłosz od Nowa"


Fot. mini nr 1299 -

W 2011 mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. W związku z tym w Zespole Szkół im. Prof. Józefa Mikułowskiego Pomorskiego w Lipniku realizowany był projekt "Miłosz od Nowa". W Święcie Miłosza wzięli udział wszyscy gimnazjaliści i uczniowie klasy VI szkoły podstawowej w Lipniku, władze gminy, radni, sponsorzy, zaproszeni goście, absolwenci szkoły, mieszkańcy gminy. Było ono podsumowaniem i ukoronowaniem działań w/w projektu realizowanego od połowy kwietnia. Na początku kwietnia nauczyciele przeprowadzili w ramach zajęć języka polskiego po kilka lekcji literackich w oparciu o teksty Cz. Miłosza i jedną o charakterze biograficznym, uzupełnioną słuchaniem przez młodzież nagrań wywiadów z twórcą, jego krytykami i recenzentami z archiwum radiowego. Młodzież gromadziła artykuły prasowe, recenzje utworów ze stron internetowych. Uczniowie klasy VI ilustrowali różnymi technikami plastycznymi "Przypowieść o maku", a gimnazjaliści, wykorzystując motyw pamięci i tożsamości u Miłosza, wykonali konkursowe prace literackie na temat: "Kim jestem i skąd pochodzę", dokonując ich plastycznego przekładu. Odwoływali się do własnego poczucia tożsamości i małej ojczyzny. Powstały też 3 rodzinne prezentacje multimedialne pt. :Rodzinne korzenie", album i pamiętnik

Absolwenci gimnazjum udostępnili swoim kolegom prezentacje multimedialne i albumowe na temat ich rodzinnych miejscowości z naszej gminy.

Uczniowie klas trzecich stworzyli prezentacje multimedialne: "Śladami Cz. Miłosza" oraz "Wycieczka po Krasnogrudzie"; wykonali portrety Cz. Miłosza, szkice węglem dworku w Szetejniach, Surwiliszkach i Krasnogrudzie, monitorowali  jak świat obchodzi Rok Miłosza, poznali relacje między papieżem Janem Pawłem II a Cz. Miłoszem.

Uczniowie klasy I A opracowali i pilotowali program święta Miłosza, gdzie zostały wyeksponowane efekty prac uczniów na terenie szkoły, w bibliotece gminnej i Centrum Kształcenia, bankach, Urzędzie Gminy, sklepach w Lipniku i okolicy.

19.05.2011 od godziny 10:00 w bibliotece wszyscy chętni dowiedzieli się, jakim człowiekiem byt Cz. Miłosz i wysłuchali nagrań wierszy czytanych przez autora. Od godziny 8:00 w szkole można było obejrzeć wystawę prac uczniowskich i wszystkie zgromadzone materiały. Od godziny 9:00 w Sali nr 7 zaprezentowano prezentacje multimedialne o Miłoszu a także powstałe z inspiracji tekstami poety, a dotyczące uczniów (wymienione wcześniej); w Sali nr 6 zaprezentowano gazetki tematyczne, albumy, ilustracje. O godzinie 12:00 rozpoczęła się część artystyczna literacko-muzyczna, rozdano nagrody w konkursach organizowanych przez nauczyciela w szkole oraz pracowników domu kultury.

Po południu w Centrum Kształcenia w Lipniku można było obejrzeć film "Dolina Issy" oraz wysłuchać wykładu na temat życia i twórczości Miłosza.Przez cały dzień na terenie Lipnika w miejscach użyteczności publicznej petenci i klienci otrzymywali kartki z tekstami noblisty i informacje o Roku Miłosza.

Partnerzy: Gminna Biblioteka Publiczna w Lipniku i Centrum Kształcenia w Lipniku działające jako filia Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie. Sponsorami nagród w konkursach byli: Bank Spółdzielczy w Tarnobrzegu i Bank Spółdzielczy w Kielcach.

W plikach poniżej znajdują się materiały dotyczące projektu "Miłoszowy zawrót głowy" m.in. prezentacje o Miłoszu, oraz sprawozdanie podsumowujące projekt.

Niniejszy artykuł wraz z załącznikami został udostępniony przez koordynatora projektu "Miłoszowy zawrót głowy" Panią Bożenę Czerwińską.

A A A

Urzad Gminy Lipnik
Lipnik 20
27-540 Lipnik, Polska
Telefony :
(0-15) 869-14-10
(0-15) 869-14-19
Fax (0-15) 869-17-54
email: ug@lipnik.pl
internet: www.lipnik.pl

Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Kielcach o/Obrazów

65 8493 0004 0190 0306 8202 0001

Kalendarium

Luty
PonWtŚrCzPtSobNdz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Lokalizacja


Pogoda

Copyright © 2011 Gmina Lipnik. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Menu

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.