Dzisiaj jest: 6 października 2022
Imieniny: Artura, Brunona, Fryderyki

2019-04-05 10:44:26

Archeolodzy zbadają zamek w Międzygórzu

Gmina Lipnik planuje prowadzić prace archeologiczne w rejonie ruin po dawnym średniowiecznym zamku w Międzygórzu. Teren zwiedziła już dr Magdalena Żurek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która kierowałaby w przyszłości wykopaliskami.

Niedawno gmina wykonała rewitalizację otoczenia zamku, wykonała altankę, zagospodarowała pobliski zalew. - Teraz przed nami kolejne prace – zapowiada wójt Andrzej Grządziel. – Chcemy teren unormować pod względem prawnym, wykonać normalne operaty archeologiczne i w przyszłości zagospodarować trwałą ruinę, bo nikt nie zamierza  odbudowywać zamku. .

Wójt wyjaśnia, że spotka się ze świętokrzyskim wojewódzkim konserwatorem zabytków w Kielcach i ten temat poruszy.To prace na miesiące, mogą potrwać nawet kilka lat. Jesteśmy przygotowani na wieloletnią współpracę z archeologami. Dodatkowo miejscowy rzeźbiarz Zygmunt Niewiadomski ma w drewnie wykonane duże postacie wojów średniowiecznych i zasugerował, by wykonać je w metalu lub betonie i wkomponować w zamek. To też mogłaby ciekawa atrakcja, ale wójt nie chce o niczym przesądzać i czeka na badania archeologiczne.

Gmina nie posiada żadnych dokumentacji, które dowodziłyby, że zamek był wcześniej badany przez archeologów. - Niech specjaliści się wypowiedzą, którzy mają doświadczenie i wiedzę – proponuje wójt Andrzej Grządziel. - Może wykonamy promenadę nad stawem, platformę widokową nad zamkiem. Do nas należy spory okoliczny teren, graniczymy z nieruchomościami Lasów Państwowych, z którymi możemy się porozumieć w sprawie użytkowania terenu.

Dr Magdalena Żurek z UKSW w Warszawie przyjechała do Międzygórza, by obejrzeć teren i zaplanować prace, które byłyby wstępem do dalszej działalności. - Trzeba się zastanowić, w którym miejscu rozpocząć prace i wykonać je możliwie najmniejszym kosztem wyjaśnia. - I nie zniszczyć tego, co już stoi i co mogłoby naruszyć statykę.

Prace, co podkreśla archeolog, będą zależeć od planów z wójtem, od pozwolenia wojewódzkiego urzędu, bez którego nie można z niczym ruszyć. Konserwator ma prawo zatrzymać je na trzy miesiące, by sprawdzić wnioski. -

- My musimy mieć czas na zastanowienie się, co znajdziemy – nie urywa dr Magdalena Żurek. -  Trzeba przejrzeć zabytki, każde znalezisko będzie mieć dla nas wartość. To dlatego takie prace wymagają czasu. Będą trwać minimum pięć lat, potem jeszcze trzeba będzie zabezpieczyć teren, przygotować do udostępnienia, coś podmurować, wzmocnić, by nie doszło do katastrofy.

Zamek w Międzygórzu należy do obiektów z czasów kazimierzowskich, z którego nic już nie pozostało. W XVI lub XVII wieku został całkowicie odbudowany, co widać po kształcie okien. Był własnością rodziny Zaklików, która w tym rejonie miała też swoją siedzibę w Czyżowie Szlacheckim. To zamek interesujący, został zbudowany w czasach, gdy ludzi nie było juz stać na takie inwestycje. Wbrew pozorom nie było tak dużo murowanych dworów w czasach średniowiecznych.

A A A

Urzad Gminy Lipnik
Lipnik 20
27-540 Lipnik, Polska
Telefony :
(0-15) 869-14-10
(0-15) 869-14-19
Fax (0-15) 869-17-54
email: ug@lipnik.pl
internet: www.lipnik.pl

Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Kielcach o/Obrazów

65 8493 0004 0190 0306 8202 0001

Kalendarium

Październik
PonWtŚrCzPtSobNdz
          12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31           

Lokalizacja


Pogoda

Copyright © 2011 Gmina Lipnik. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Menu

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.