Dzisiaj jest: 2 grudnia 2023
Imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

2019-08-27 10:34:15

Gminne Święto Plonów - Lipnik 2019

Dużym zainteresowaniem mieszkańców i gości cieszyły się tegoroczne dożynki gminne. Na uroczystości przybyli minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek. Uczestniczyli w nich także poseł na Sejm Kazimierz Kotowski,  członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś.

Zgodnie z dawnym zwyczajem

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną przez księdza Ryszarda Sałka, proboszcza parafii Goźlice, księdza kanonika Mariana Nowaka, proboszcza parafii Malice Kościelne i księdza Pawła Golińskiego, proboszcza parafii Włostów.

Oprawę muzyczną mszy wykonał organista parafii Goźlice, Paweł Sołtyk i Orkiestra Parafialna. Podczas mszy został poświęcony chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż, a także przepiękne wieńce dożynkowe wykonane specjalnie na tą niezwykłą uroczystość.

 


Po nabożeństwie starostowie dożynek, Danuta Nowosielska z Usarzowa i Piotr Moskal z Włostowa przekazali wójtowi tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów jako symbol rolniczego trudu. - Pamiętajmy, że chleb to świętość – mówił wójt.   

Andrzejowi Grządzielowi towarzyszyli na scenie: zastępca wójta Wojciech Zdyb, przewodniczący Stanisław Mazur, dyrektor GOK Sebastian Szymański.

 

 

 

 

 

 

 

 


Starostowie dożynek poczęstowali mieszkańców chlebem z tegorocznych zbiorów.  Zespół Świętokrzyskie Uśmiechy wykonał utwory: Przy oddaniu chleba, przyśpiewka Po oddaniu chleba, Plon, niesiemy plon, Od zielonego gaju.  

 

 

 

 

 

 

http://www.lipnik.pl/images/biblioteka/20190829-100240-5691.jpgPięknym elementem scenariusza uroczystości dożynkowych były prezentacje wszystkich wieńców. Wójt za każdym razem wręczał przedstawicielom sołectw kosze ze smacznym jadłem.    

 

 

  

 

Nie zanika tradycja


- W ubiegłym wystawiało się jedno koło ze Sternalic, w tym roku siedem – zwrócił się wójt Andrzej Grządziel do mieszkańców. - W ubiegłym roku mieliśmy osiem wieńców dożynkowych, w tym roku – szesnaście. – W przyszłym roku będzie jeszcze więcej.  Jesteśmy dumni, że tak stara tradycja, jaką są dożynki, jest obchodzona i nie zanika. W naszej gminie oprócz zbóż mamy sady, jabłonie, śliwy, grusze, czereśnie. Dziękuję paniom z KGW za wykonane wieńce.

Wójt Andrzej Grządziel podkreślił, że jest dobry czas dla małych gmin, małych społeczności. Jest przychylność władzy do małych środowisk. Państwo polskie daje nam duże pieniądze. W ubiegłym roku gmina wyremontowała kilkanaście odcinków dróg, w tym roku też nie zabraknie inwestycji. Jesteśmy dumni, że tak stara tradycja, jaką są dożynki, jest obchodzona i nie zanika.


Znamienici goście

Wójt co chwila witał znamienitych gości, którzy przyjeżdżali już w trakcie uroczystości.  Najpierw przybył minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. - Gmina Lipnik jest dla mnie ważna, bo jestem parlamentarzystą tej ziemi – powiedział zaraz na początku. - Dziękuję rolnikom, którzy trudem swej pracy przynieśli plon. Podejmuję decyzję w interesie wszystkich Polaków, też w waszych sprawach.

Minister powiedział, że ściga tych, którzy kradną pieniądze z polskiego budżetu. Udało się, tylko w tym roku odzyskać dla państwa około 40 mld zł. Tyle wykradają mafie VAT-owskie. Dzięki temu rząd może realizować wielkie projekty społecznie, które trafiają też do mieszkańców. Rząd przeznaczy kolejne 2 mld zł dla polskich rolników, których grunty dotknęła susza. Polskie państwo musi być solidarne. Polska wieś jest symbolem tego, co najlepsze. Karmi Polaków. 

      

Wojewoda Agata Wojtyszek mówiła o tym, jak ważne jest święto plonów. Przypomniała, że panie z Kół Gospodyń Wiejskich mogą sięgać po środki finansowe z budżetu państwa. Przypomniała projekty społeczne, które są realizowane przez rząd. Odczytała list ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. 

 

 

 

 


- To piękny czas, dzisiaj widzimy owoc waszej ciężkiej pracy – zwrócił się do rolników członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Mariusz Gosek. - Dziękuję panie wójcie za współpracę. Realizowaliśmy wspólnie wiele różnych projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego, modernizacje budynków szkolnych, sal gimnastycznych, boisk. Nas połączyła przyjaźń i współpraca z ikoną województwa świętokrzyskiego, wicepremierem Przemysławem Gosiewskim. 

 

 

 

 

Przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś wyraził zadowolenie, że w tym szczególnym dniu może przebywać z rolnikami gminy Lipnik. - Nisko się wam kłaniam – powiedział. - To, co dzieje się w gminie Lipnik, powiecie, województwie, kraju jest konsekwencją naszych wyborów. Stawiam się do waszej dyspozycji. 

 

 

  

Na stoisku Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzono konkursu wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie w ramach kampanii ”upadek to nie przypadek” oraz „chorób układu ruchu”. Konkurs polegał na wypełnieniu testu składającego się z 12 pytań. Zwycięzcami konkursu są osoby, które zdobyły największą ilość punktów.

Od lewej Paweł Sajda, Kamieniec  – II miejsce, Ireneusz Ciepiela – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Opatowie, Angelika Suska, Lipnik – I miejsce.

 


Bogaty program artystyczny

Wójt Andrzej Grządziel witał kolejnych gości, dwóch komendantów: policji – Ryszarda Komańskiego, straży pożarnej – Sylwestra Kochanowicza, członka Zarządu Powiatu, Andrzeja Gajka, radnych powiatowych, Krzysztofa Hajdukiewicza, Bożenę Kornacką, radnych gminy Lipnik, sołtysów, panie z KGW.

Bogaty był program artystyczny dożynek. Świetnie bawił mieszkańców zespół muzyczny Fire Play.

Z koncertem wystąpiła Karla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wielkimi oklaskami nagradzano gwiazdę wieczoru - zespół Łobuzy, który wystąpił z koncertem. Na zakończenie odbyła się zabawa z zespołem muzycznym Fire Play.  

 

 

 

 

 

 

 

 

fotorelacja >>> zobacz galerię >>

 


A A A

Urzad Gminy Lipnik
Lipnik 20
27-540 Lipnik, Polska
Telefony :
(0-15) 869-14-10
(0-15) 869-14-19
Fax (0-15) 869-17-54
email: ug@lipnik.pl
internet: www.lipnik.pl

Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Kielcach o/Obrazów

65 8493 0004 0190 0306 8202 0001

Kalendarium

Grudzień
PonWtŚrCzPtSobNdz
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Lokalizacja


Pogoda

Copyright © 2011 Gmina Lipnik. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Menu

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.