Dzisiaj jest: 2 grudnia 2023
Imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

2019-10-03 14:47:10

Szkoła we Włostowie po remoncie

Oddany został po remoncie budynek Zespołu Szkół we Włostowie. Olbrzymi zakres prac wykonano w rekordowym czasie, w ciągu dwóch miesięcy.


Cała inwestycja wraz z boiskiem wielofunkcyjnym w Lipniku wyniosła około 1,1 mln zł, przy czym dofinansowanie ze środków unijnych przekazanych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego - 500 tys. zł. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał wójt Andrzej Grządziel z zaproszonymi gośćmi, uczniami, nauczycielami i mieszkańcami.

 

 

 


– Obraz szkoły jeszcze niedawno był nieciekawy, wręcz zły – nie ukrywał podczas uroczystości wójt Andrzej Grządziel. - Podjęliśmy wspólnie starania, bo bez naszego wysiłku niewiele można by wykonać. To, co teraz robimy dla młodzieży, to nasza najlepsza inwestycja. Chcemy, by nauczanie w gminie Lipnik, nie odstępowało od nauczania w żadnym innym miejscu w Polsce. Doprowadzimy do tego, że takie same będą warunki u nas jak w małym czy dużym mieście. Nie możemy dopuścić, byśmy znajdowali się z tyłu, musimy być z przodu. Mieszkańcy gminy Lipnik, mieszkańcy Włostowa zasługują na to, by ta szkoła była nowoczesna, nauczanie przebiegało tu na dobrym poziomie. Widzimy, że w Urzędzie Marszałkowskim jest bardzo dobry klimat dla inwestycji. We współpracy realizujemy obecnie kilka projektów. Serdecznie dziękuję całemu zarządowi, radnym Sejmiku, którzy są dla nas dobrą duszą i nam pomagają.

Marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego reprezentowała radna Sejmiku Magdalena Zieleń. – Gratuluję samorządowi gminy oddania szkoły po remoncie – powiedziała. - Jestem pod wrażeniem wykonanych prac służących oświacie w środowisku wiejskim. Przyjechałam, by w imieniu marszałka przekazać prezenty dla dzieci, niezbędne pomoce dydaktyczne, książki. Serdecznie was pozdrawiam, życzę uczniom wysokich ocen, nauczycielom - dobrych wyników nauczania.

Dorota Zmarzlik, przewodnicząca Rady Rodziców podziękowała wszystkim, dzięki którym szkoła stała się nowoczesnym, pięknym obiektem. Wyraziła wdzięczność za wsparcie, za życzliwość, za dobre słowo, za inicjatywy. Zwróciła się do instytucji i osób, by zawsze służyli pomocą, gdy tylko będzie potrzeba. - Wspólnie tworzymy szkołę dla naszej młodzieży - podkreśliła.

Dyrektor Małgorzata Krakowiak przypomniała krótką historię szkoły, która sięga 1913 r. To wtedy powstała pierwsza placówka, jej działalność przerwał wybuch pierwszej wojny światowej. W 1922 r. powołano do życia jednoklasową prywatną szkołę powszechną przeznaczoną dla dzieci robotników i finansowaną przez cukrownię. W 1924 r. została założona 1-klasowa publiczna szkoła powszechna. Początkowo dzieci uczyły się w chłopskiej izbie, a następnie w wybudowanym drewnianym baraku z dwoma salami lekcyjnym. W 1936 r. szkołę przemianowano na publiczną szkołę powszechną drugiego stopnia i aż do wybuchu II wojny światowej uczyło w niej 4 nauczycieli. Dopiero w 1945 r. rozpoczęto dalsze nauczanie, najpierw w pałacu, potem w baraku poniemieckim, następnie od 1959 r. w wybudowanym wtedy budynku.

Uczniowie przekazali kwiaty zaproszonym gościom. W części artystycznej wystąpiła młodzież szkoły. Olbrzymie zainteresowanie wzbudziły pokazy gimnastyczne w wykonaniu uczennic. W uroczystościach wzięli udział: zastępca wójta, sekretarz gminy Wojciech Zdyb, przewodniczący Rady Gminy Stanisław Mazur.

Umowa na remont szkoły została podpisana w gminie Lipnik. Marszałek Andrzej Bętkowski podpisał wtedy jednocześnie kilka umów z innymi samorządami. Zakres prac we Włostowie był dość duży. Wyremontowano salę gimnastyczną, posadzki, odnowiono osłony grzejnikowe, pomalowano ściany, sufity. Odnowiono kompleksowo pierwsze piętro, zmodernizowano oświetlenie, położono nowe tynki, pomalowano, wymieniono podłogi. Teraz szkoła znów przez wiele lat może służyć społeczności lokalnej.

A A A

Urzad Gminy Lipnik
Lipnik 20
27-540 Lipnik, Polska
Telefony :
(0-15) 869-14-10
(0-15) 869-14-19
Fax (0-15) 869-17-54
email: ug@lipnik.pl
internet: www.lipnik.pl

Konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Kielcach o/Obrazów

65 8493 0004 0190 0306 8202 0001

Kalendarium

Grudzień
PonWtŚrCzPtSobNdz
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Lokalizacja


Pogoda

Copyright © 2011 Gmina Lipnik. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Menu

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.